Pokud jste si pořídili bitcoin, či jinou kryptoměnu, je nutné věnovat dostatek pozornosti způsobu jejich uchovávání. Narozdíl od peněz na bankovním účtě, za které vám ručí banka, totiž odpovědnost za bezpečné držení krypta leží jen a pouze na vás. Pokud nebudete dosti opatrní, může se snadno stát, že o ně přijdete, a jelikož jsou kryptoměnové transakce z principu jejich fungování nevratné, nebude vám v takovém případě moci nikdo pomoct. Pojďme se proto podívat na jednotlivé druhy peněženek a porovnat jejich (ne)výhody.
Co je to vlastně kryptoměnová peněženka?
Než se pustíme do porovnávání jednotlivých možností uchovávání kryptoměn, je potřeba si ujasnit, jak vlastně taková kryptoměnová peněženka funguje. Nejjednodušším vysvětlením je, že se jedná o program či zařízení, kde jsou uložené vaše soukromé klíče, které vás opravňují vytvořit a podepsat transakci přesouvající určité mince na jinou adresu.
Peněženka typicky obsahuje jeden primární soukromý klíč, z něhož pak lze vytvořit prakticky libovolné množství nových adres. Díky tomu nemusíte dokola recyklovat jednu adresu, čímž by se výrazně snížila vaše anonymita v síti – je totiž potřeba mít na paměti, že blockchain a všechny transakce v něm jsou veřejné a každý by se tak mohl podívat, kolik peněz máte a za co jste utráceli.
Bezpečná záloha kryptoměnové peněženky
Kryptoměny lidem poprvé v historii umožnily vzít si zpět kompletní kontrolu nad svými úsporami. Jak už jsem ale zmiňoval, s velkou mocí přichází i velká odpovědnost, a musíme si proto zvyknout na to, že nám nikdo nepomůže s ukradeným či zapomenutým heslem, a je jen na nás si kryptoměny dobře zabezpečit. Proto je potřeba si peněženku zálohovat.
Aby to bylo pro člověka jednodušší, byl v roce 2013 zaveden BIP39 (BIP = Bitcoin improvement proposal – tedy návrh na vylepšení bitcoinu). Díky němu už nebylo potřeba si na harddisk či flashku zálohovat člověku nesrozumitelný klíč o délce 256 bitů. Místo toho byl vytvořen seznam 2048 nezaměnitelných anglických slov (každé slovo má jiná první 4 písmena), z nichž vám peněženka při prvním nastavení náhodně vybere 12 nebo 24 slov – těm se říká seed. Ze seedu je pak vygenerován hlavní soukromý klíč.
Velkou výhodou je, že si svůj seed můžete (a měli byste) zapsat na kousek papíru či vyrýt do kovové destičky. Seed tak nemusí vůbec přijít do kontaktu s počítačem připojeným k internetu. Jelikož jsou ale tato slova to jediné, co potřebujete k přístupu k vašim penězům, je potřeba seed uschovat tak, aby ho nikdo jiný nenašel, ale abyste zároveň nezapomněli, kde ho máte. Rovněž byste ho v žádném případě neměli fotit či psát do textového dokumentu.
Pokud chcete mít větší jistotu, je také dobrým krokem nastavit tzv. Passphrase – slovo či krátké slovní spojení, které bude použito jako třinácté či dvacátépáté ve vašem seedu. Kdyby vám náhodou někdo papírek se seedem ukradl, k penězům se nedostane, protože mu bude chybět poslední slovo. K tomuto je ale potřeba přistupovat s opatrností, protože pokud svou passphrase zapomenete, ke kryptoměnám už se nikdy nedostanete.
Typy peněženek
Při výběru peněženky máme na výběr z několika druhů. Pojďme si teď popsat výhody a nevýhody každého z nich.
Papírová peněženka
Jedním z nejstarších způsobů uchování kryptoměn je tzv. Papírová peněženka. Ta spočívá v tom, že si člověk na počítači vygeneruje soukromý a veřejný klíč, který si pak i s příslušnými qr kódy vytiskne na papír. Velkou nevýhodou je, že je prakticky nemožné adresu vygenerovat a vytisknout tak, aby nikdy neprošla počítačem připojeným k internetu, kde by mohla být kompromitována. Jedná se proto o nevhodný způsob uchovávání jakéhokoli obnosu a v dnešní době už bych ho nikomu nedoporučoval.
Softwarová peněženka
Softwarová peněženka je aplikace na uchovávání kryptoměn, kterou si stáhnete do telefonu či počítače. Je vhodná převážně pro začátečníky, kteří si teprve začínají s kryptoměnami hrát a nechtějí hned utrácet za hardwarovou peněženku. Mobilní peněženku také ocení každý, kdo chce kryptoměny využívat k častějšímu placení například kávy či jídla.
Softwarové peněženky dokáží pracovat velmi bezpečně a pokud na nich neukládáte velké obnosy, určitě se není čeho bát. Na druhou stranu, privátní klíč je uložen v telefonu, který je neustále online a může tak být zranitelný. Peněženka vám navíc váš seed zobrazí na obrazovce telefonu, kde si ho teoreticky může jiná aplikace vyfotit a následně zneužít. Obecně se doporučuje v telefonu nosit jenom tolik, kolik by vám bylo příjemné mít u sebe v hotovosti.
Pokud chcete využívat pouze bitcoin, můžu doporučit peněženky Electrum a Samourai. Na více kryptoměn najednou je pak nejlepší Coinomi, Exodus nebo Atomic Wallet.
Hardwarová peněženka
Hardwarová peněženka je fyzické zařízení, určené k uchovávání soukromých klíčů. Toto zažízení obsahuje jak paměťový čip, tak malý procesor a displej, pomocí něhož s uživatelem komunikuje. Hlavní výhoda je, že uchovávání dat a podepisování transakcí probíhá jen a pouze v tomto zařízení, tedy zcela offline – již hotová transakce je pak počítačem, k němuž je peněženka připojena přes USB, odeslána do sítě. Tento typ peněženky je vhodný hlavně na dlouhodobé uschovávání kryptoměn.
Je zde i spousta dalších výhod. Zařízení jako takové nelze napadnout malwarem a jelikož privátní klíče peněženku nikdy neopouští, lze jí bez jakéhokoliv rizika použit i na zavirovaném počítači. Samotný klíč je v zařízení zašifrovaný a přístup do peněženky je chráněn PIN kódem. To všechno dělá hardwarovou peněženku tím nejbezpečnějším způsobem uchovávání vašich kryptoměn.
Nejznámějšími hardwarovými peněženkami jsou Trezor od české firmy Satoshi labs a francouzský Ledger. Pokud si pořídíte jednu z těchto dvou, určitě neuděláte chybu. Myslím si, že každý, kdo vlastní kryptoměny v hodnotě více než pár tisíc korun, by měl o pořízení takového zařízení zauvažovat. Jejich cena není zas tak vysoká a za přidanou bezpečnost to stojí.
Na úplný závěr bych chtěl ještě upozornit, že hardwarovou peněženku je potřeba vždy kupovat jedině z oficiálního obchodu výrobce (případně od schválených prodejců jako je Alza). Při koupi zařízení, byť nerozbaleného, od někoho na internetu se vystavujete riziku, že bylo s peněženkou nějak manipulováno a váš seed může být v nebezpečí. Pravděpodobnost, že se toto stane, je sice velmi malá a samotní výrobci před tím uživatele chrání nedobytným obalem a ochrannými nálepkami, ale nedoporučoval bych nikomu pokoušet své štěstí jen pro pár ušetřených korun.