Společností nabízejících webhostingové služby je aktuálně na trhu celá řada a vyznat se ve všech těch parametrech nemusí být snadné.Jak tedy vybrat ten nejlepší hosting pro váš webový projekt. V tomto článku si ukážeme hlavní parametry, na které byste měli při výběru koukat.
Prostor pro web
Asi prvním parametrem, který každého napadne a na který se podívá je kapacita hostingu. Ta totiž udává, kolik místa máte pro svůj web k dispozici. Zde hodně záleží na tom, jaký projekt se chystáte provozovat. Od toho se budou odvíjet i vaše nároky na prostor. U většiny menších projektů, magazínů či blogů, si bez problémů vystačíte s několika stovkama MB. Pokud plánujete větší projekt, e-shop se spoustou produktů nebo web s videama, pak stojí za zvážení koukat po hostincích nabízejících prostor v řádu několika GB, nebo ideálně neomezeně.
Velikost prostoru pro e-maily
Na hostingu máte po zakoupení prostor nejen pro svůj web, ale také pro e-maily. Můžete tak mít emailové schránky ve tvaru neco@vasedomena.cz Prostor pro e-maily je na tom podobně jako první bod. I zde bude totiž záležet na vašem projektu a záměru. Dle toho se bude odvíjet, jak moc budete email na své doméně používat a kolik místa tak budete potřebovat.
Počet webů
Většina levnějších hostingových programů nabízí provoz pouze jedné domény na hostingu, kdežto u jiných, většinou dražších programů, můžete provozovat více domén pod jedním hostingem. Zde už je potřeba si pak propočítat, zda se vám nějaký dražší multihosting vyplatí, kolik webů plánujete do budoucna rozjíždět apod.
Přenos dat
Přenos dat určuje,jak rychle se bude váš web načítat a kolik uživatelů se bude schopno zároveň k webu připojit. U menších projektů to nehraje zase až takovou roli, ale u větších webů je to však velmi důležitý parametr, často důležitější než samotný prostor pro web. Většina provozovatelů hostingů nabízí dnes neomezený přenos dat.
Neberte to však úplně doslova. Tento neomezený přenos totiž není ve skutečnosti tak úplně neomezený. V případě běžného provozu vás provozovatel nebude nijak limitovat, kdyby však docházelo k extrémnímu přenosu (např. při streamování videa, hromadném stahování souborů apod.), by s tím již provozovatel mohl mít problém, jelikož by váš projekt zatěžoval servery a tento provoz by byl pro provozovatele již výrazně nákladný.
Bezpečnost a SSL
Provozovat web na zabezpečeném https protokolu s SSL certifikátem je v dnešní době již prakticky nutnost. Proto je při výběru hostingu dobré hledět i na to, zda tuto možnost provozovatel nabízí. Naštěstí to v dnešní době nabízí již téměř každý, ať už automaticky v základu případně za drobný příplatek.
Programovací jazyky a databáze
Zde záleží na tom, jaký projekt na hostingu budete chtít provozovat a v čem budete chtít váš web programovat. Ve většině případů (obzvlášť u free redančních systému, jako např. WordPress) si vystačíte s PHP jazykem a MySQL databází.
Zálohování
Některé hostingové společností nabízí automatické zálohování webu. To oceníte hlavně v situacích, kdy se vám s webem něco stane. Ať už chybou systému, špatnou aktualizací, nebo útokem hackerů. Díky zálohám tak budete mít možnost web zpětně obnovit, ať se stane cokoliv, aniž byste přišli o všechna data.
Technická podpora
Pro případ nečekaných problémů, se kterými si nebudete vědět sami rady vám přijde vhod technická podpora. Ta by měla být ideálně dostupná nonstop 24/7 a v češtině.
Dostupnost
Web by měl být dostupný neustále, garantovaná dostupnost je tak pro váš projekt zásadní. Není určitě dobrý nápad jít do hostingu, kde výrobce negarantuje minimálně 99% dostupnost. Většina provozovatelů dnes garantuje dokonce dostupnost v řádu 99,99 %.
Cena
Cena se bude hodně odvíjet od všech předchozích bodů a vašich nároků. Proto ji dáváme až na konec. Může se pohybovat od nějakých cca 400 Kč za rok u levných hostingů až do řádů tisíců korun u pokročilejších hostingů a multihostingů.
Nejlepší hostingy
- onebit
- wedos
- ebola
- ceskyhosting
- savana 101
Comments 1