Pokud jste se s WordPressem dosud nesetkali, může ve vás jeho instalace vzbuzovat obavy. Není se ale čeho bát. Celý proces je jednoduchý a skládá se jen z pár kroků. V zásadě je potřeba jen nahrát soubory wordpressu na váš hosting, nastavit databázi, kterou bude WordPress používat a vytvořit uživatele, který jej bude používat. Celý proces si projdeme přehledně krok za krokem, takže jej zvládne úplně každý.
Pár kroků před samotnou instalací
1) Doména a hosting
Abyste mohli svůj web provozovat je samozřejmě potřeba mít zaregistrovanou doménu vašeho webu a zakoupený hosting. Pokud všechno toto máte zařízeno, můžete se pustit do dalšího kroku. Pokud ne, přečtěte si náš článek Jak zaregistrovat doménu a Jak vybrat hosting.
2) Vytvoření databáze pro WordPress
Jelikož WordPress používá pro svojí činnost (ukládání příspěvků, komentářů apod.) databázi, je potřeba ji před samotnou instalací WordPressu vytvořit na svém hostingu. Pokud máte hosting u společnosti Wedos, tak na záložce “webhosting” kliknete na jméno vašeho hostingu. Následně se zobrazí detail daného hostingu, kde v pravé části uvidíte sekci “Databáze”.

Já zde již mám jednu databázi na svém webu vytvořenou, ale vy zde pravděpodobně nebudete mít ještě žádnou. Klikněte tedy na odkaz “Vytvořit novou”. Následně je potřeba vyplnit nějaký název databáze, typ necháte MySQL a zadáte e-mail (případně můžete ponechat stávající), na který vám následně přijde heslo a další informace k databázi. Tyto informace budete totiž následně potřebovat během instalace.
3) Stažení souborů WordPressu
Dalším krokem je stažení souborů WordPressu.
Ty můžete stáhnout z webu http://wordpress.org
Případně rovnou v češtině zde: https://cs.wordpress.org/
Tento balík stáhněte a rozbalte.
4) Nahrání souborů WordPressu na FTP
Nyní je ještě potřeba tyto stažené soubory nahrát na váš hosting. Informace potřebné k připojení na FTP byste měli dostat od svého provozovatele hostingu) většinou např. na e-mail. Pak už jen s pomocí nějakého FTP klienta se připojíte na svůj FTP server a soubory zde nahrajete. Já používám např. program FileZilla, který je zdarma.

Instalace WordPressu
Nyní, jakmile máte soubory na hostingu a zařízeno vše potřebné, můžete se pustit do samotné instalace WordPressu. Do webového prohlížeče zadejte adresu vašeho webu a měla by se vám zobrazit uvítací stránka s informacemi k instalaci. Všechny potřebné informace už máte pravděpodobně v e-mailu, takže stačí kliknout jen na tlačítko “Pokračovat”.

Na další stránce vyplnite všechny potřebné údaje k databází. Tyto údaje najdete v e-mailu, který vám přišel při tvorbě databáze, případně vám je dá váš provozovatel hostingu. Předponu tabulek můžete zvolit jakoukoliv. Pro zlepšení zabezpečení ji doporučuji změnit, aby jí nějaký skript nemohl snadno uhádnout. Následně klikněte na tlačítko “Potvrdit”.

Pokud jste vše vyplnili správně, zobrazí se vám stránka s informací o úspěšné komunikaci WordPressu s databázi. Zde se stačí zaradovat, protože vše probíhá bez problémů a kliknout na tlačítko “Instalovat”.

Teď už zbývá jen vyplnit základní informace o webu. Konkrétně název webu, uživatelské jméno pro přihlášení do WordPressu a heslo. Heslo doporučuji pokud možno co nejbezpečnější s kombinací malých velkých písmen, číslic, znaků atd. Nakonec zadejte ještě e-mail, na který vám budou následně chodit informace (např. o nových komentářích na webu, upozornění na aktualizace apod.). U části “Dostupnost pro vyhledávače” ponechte zaškrtnuté povolení prohledávání a indexování obsahu webu, aby vyhledávače mohli váš web procházet a indexovat.

A je to 🙂 WordPress je úspěšně nainstalován a můžeme se přihlásit.

Comments 1