Pokud se chystáte rozjet svůj webový projekt, tak jste jistě již narazili na nutnost, zaregistrovat si vlastní doménu. Co je to ta doména a proč ji potřebujete?
V jednoduchosti řečeno, doména je adresa vašeho webu tvořena vámi zvoleným slovním názvem. Tento slovní název nahrazuje tzv. IP adresu vašeho webu. Kdyby neexistovaly domény, tak byste si museli pamatovat tuto IP adresu a tu zadávat do webového prohlížeče, což by nebylo zrovna praktické, jelikož lidský mozek si daleko snadněji zapamatuje slova, než řadu čísel, kterými je IP adresa tvořena.
Doména se skládá z několika částí, kterým se říká “řády” a které se oddělují tečkou. Čteno od konce:
- Doména prvního řádu (tzv. generická doména) – to je ta poslední část úplně vpravo, známá také jako koncovka. Např.: .cz, .com.sk, .eu, .info.
- Doména druhého řádu – představuje samotný název webu, např. podnikameonline.
- Doména třetího řádu (subdoména) – ve většině případů se na tomto místě používá www, ale může zde být i něco jiného, např. blog, eshop atd.

Doména vs. hosting
Ve spojitosti s doménou pravděpodobně narazíte i na pojem hosting. Přestože tyto dva pojmy spolu velmi úzce souvisí, jedná se o dvě odlišné části. V jednoduchosti řešeno, webová doména říká vašemu prohlížeči, jakou stránku má načíst, dle její adresy. V momentě kdy se to prohlížeč dozví, přijde na danou adresu a zde si vyzvedne soubory vašeho webu. Ty soubory ale musí být uloženy na nějakém místě a toto místo se nazývá hosting. Hosting je tedy úložištěm vašeho webu a doména je adresou, která říká, na kterém úložišti (serveru) na internetu má webový prohlížeč soubory vašeho webu hledat.
Registrace domény
Domény se registrují přes tzv. registrátory domén a to minimálně na délku jednoho roku. Cena se pohybuje většinou kolem 150 Kč v závislosti na tom, o jakou koncovku domény se jedná. Většina společností, která nabízí hostingové služby, nabízí také možnost registrace domény.
Přestože můžete mít doménu u jiné společnosti, než u které máte hosting, tak pro začátečníky doporučujeme mít jak doménu tak hositng u stejné společnosti. Ušetříte si tak čas a starosti s nastavováním DNS záznamů, abyste doménu správně nasměrovali na hosting jiné společnosti.
Už vím, co je doména. Tak co teď?
Před samotnou registraci domény je velmi důležité věnovat čas a pozornost výběru samotného doménového jména. Přeci jen se jedná o název, pod kterým budou návštěvníci vás web hledat a když už si jednou název svého webu zvolíte , tak je těžké ho následně v budoucnu měnit. Více o výběru domény v článku Jak vybrat doménu pro svůj projekt.
Jakmile se rozhodnete pro název vaší domény, můžete si doménu u jakéhokoliv registrátora zaregistrovat. Nebojte, není to nic těžkého a jak na to se dozvíte v článku Jak zaregistrovat doménu.
Comments 3